Almanya’da Şirket Kurmak

Almanya’da şirket kurmak yatırım yapmak isteyen, büyüme hedefleri olan girişimci ruha sahip kişi ve firmaların araştırdığı bir konudur. Bu nedenle bu yazımızda şirket kurma konusundaki detayları aktarıyor olacağız.

almanyada şirket kurmak

Dünyada ekonomisi en güçlü ülkelerin başında gelen Almanya günden güne artarak devam eden bu ekonomik gücü ile de her meslek gurubunda olan serbest girişimcilerin ilgisini çekmeye devam etmektedir.

Almanya’da Şirket Kurmak İçin Belirli Şartlar Var mı?

Almanya’da şirket kurmak isteyenlerin bilmesi gereken detaylar mevcut. Her şeyden önce, hangi şirketin kurulmak istendiğine karar verilmesi gerekir. Herkesin ihtiyacı olan şirket türü farklıdır. Girişimciler ilk olarak Almanya vergi hukuku ve diğer tüm prosedürleri EBTTE aracılığı ile kolayca yerine getirebilirler.

Örneğin en çok tercih edilen şirket türü olan Limited Şirket (Gesellschaft mit beschraenkter Haftung= GmbH), Almanya’da bir veya daha fazla kişi ile kurulabilir.

Anonim veya Limited şirket kararının verilmesinin ertesinde firmanın ticaret unvanına da karar verilmelidir. Bunun yanı sıra, firmanın ticaret siciline tescil ettirilmesi de gerekiyor. Ticaret siciline tescil işlemleri tıpkı Türkiye’de olduğu gibi işletme kaydı ile vergisel kayıtların tamamlanması da gerekli hususlar arasında kendisine yer buluyor. Firma ile ilgili şirket sözleşme yapılmalıdır.

Şirket ana sözleşmesini düzenlerken aşağıdaki gereklilikler mutlaka sağlanmalıdır.

 • Firmanın Ticari Unvan ve Adresi
 • Şirket Faaliyet konusu
 • Asıl Sermaye Miktarı
 • Ortakların şirket kuruluşu işlemlerinde firmanın malvarlığına koyduğu sermaye miktarı olmalıdır.

Ana sözleşme hazırlandıktan sonra sözleşme noterde imzalanmalıdır.

(Ortaklı kurulacak şirketler için, ortakların isteğine bağlı şartlar var ise bunlar ya şirket sözleşmeyi ya da ayrıca düzenlenebilecek bir sözleşme ile noterde onaylatılmalıdır.)

Şirket sözleşmesinin imzalanmasının ardından, ilk olarak, şirketin banka hesabı açılmalıdır. Bu sayede, sermayesi ödenir.

Yapılan ödemenin notere bildirilmesi ve Alman hukuki prosedürlerinin izlenmesi gerekir.

Noter, paydaşların listesini oluşturur ve ana sermayenin şirket hesabına ödendiğine dair belgeyi talep eder.

Daha sonra Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından tutulan Ticaret Sicilinde Limited şirketin tüzel kişiliğini kazanması için tescil edilmelidir.

Tüm bu prosedürlerin Almanya mevzuatlarına uygun yürütülmesi, ilgili noter, Ticaret Sicili ve Sulh Hukuk Mahkemelerinden randevuların alınması, işlemlerin yürütülmesi, sürdürülmesi ve takibinin yapılarak, firmanın tüzel kişiliğinin kazanılabilmesi adımlarını EBTTE aracılığı ile kolayca yerine getirebilirsiniz.

uluslararası ticaret

EBTTE ile Adım Adım Almanya’da Şirket Kurma İşlemleri

Almanya yalnızca Türkiye’den değil dünyanın birçok yerinden şirket kurulumu için tercih edilen bir ülkedir. Almanya Berlin Merkezli EBTTE (“Europen Business Technology Transfer Ecosystem”) ekosisteminin içerisine dahil olarak; size sunacağımız hizmet paketleri ile yurtdışında şirketinizi kurabilir, yurt dışı pazarına açılabilir, ürünlerinizi ticarileştirebilir ve yukarıda belirtilen tüm şirket kurulum prosedürlerini adım adım tamamlayarak uluslararası alanlarda kolaylıkla yer edinebilirsiniz.

almanyada şirket kurabilir

Almanya da Şirket Kurmak İçin Oturum İzni Şart Mı?

Fırsatlar ülkesi olarak bilinen istikrarlı ekonomisiyle dikkat çeken Almanya’da firma kurulumu isteyen Türk vatandaşlarının aklında birçok soru bulunuyor. Onlardan birisi de oturum izninin gerekli olup olmadığı. Net cevap verelim, hayır oturum izni almanız gerekmez. Yani oturum izni almadan da firma kurulumu yapabilir ve çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

Fakat ilerisi için oturum izni almak isteyen girişimciler firma kurulumu sonrası dilerlerse EBTTE tarafından yapılacak yönlendirmeler ile oturum iznine de başvurabilirler.

EBTTE Almanya’da Şirket Kurulumu Sürecindeki Amacı?

 • Almanyada şirket kurma süreçlerinde EBTTE, Avrupa merkezli ticari yapılanması avantajı ile güvenilirlik noktasında kurumsal katkı sağlamak,
 • Almanya mevzuatlarına hakimiyet sayesinde doğru yönlendirme yapmak,
 • Her işletmeye özel düzenlenebilecek paket hizmetleriyle kuruluş sonrasında da ayrıcalıklı ve yurtdışı pazarında da yer edinmeyi kolaylaştıracak çözümler sunmak,
 • Global ticarileşme veya yatırım yapmak isteyen kurum ve kuruluşlara, yeni ve ön görülemeyen koşullarda en düşük maliyetlerle piyasada tutunma yolunda sürdürülebilir hizmet sunmak,
 • Mali teşvikler, kamu kredileri, hibe gibi süreçlerde rehberlik hizmeti vermek,
 • Fiziki ofis imkanı da sunarak, en düşük maliyetle, anahtar teslim şirket kurulumu hizmeti vermek,
 • Mali, hukuki ve teknik işleyişin sürdürülebilmesine destek olmak,
 • Uluslararası alanlarda yer edinmenin kolay yolları için her türlü fırsat paradigmalarını bir araya getirerek rekabet avantajı sağlamak,
 • Maddi ve sosyal olanaklar ile ilgili, üyelerin perspektifinden risk ve fırsatları değerlendirerek, risk almaya elverişli fiziki ve dijital alanlar inşa etmek,
 • Çalışma izinleri ve oturum izinleri süreçlerinde rehberlik etmek,
 • Ağ sistemi içerisinde satıcı, tedarikçi, tüketici ve yatırımcı arasındaki doğru fırsatları belirleyerek, çok yönlü birliğinde güvenilir referans noktasını sağlayarak, güçlü stratejiler ile üyelere katalizör olmaktır.

EBTTE olarak, en düşük maliyetle anahtar teslim kurulum hizmeti vererek Almanya’da şirket kurmak için işlem sürecini kolay bir şekilde sizlere sunuyoruz. Tüm resmi işlemler tarafımızdan yönetildiği için girişimciler için şirket kurmak Almanya’da oldukça avantajlı.

Almanya da Şirket Kurmak İsteyenlere Verilen Danışmanlık Hizmetinin İçeriği Nedir?

Şirket kurmak konusunda EBTTE tarafında size iletilecek olan information şirket bilgileri, ortaklık ve sermaye yapısı vb. bilgilerin yer alacağı doküman ile gerekli tüm belgelerin gönderilmesi istenir. Belgeler tam ve doğruluğu onaylandığında, bu belgeler ile beraber Alman hukukuna uygun olarak hizmet paket içeriklerimiz kapsamında süreçleriniz başlatılır. Destek ekibimiz bu doğrultuda Almanya’da limitet şirket konusundaki sizlere genel tüm bilgilendirmeleri sağlayacaktır.

EBTTE Avantajları

 • Resmi Başvuru Sonuçlarının Karşılanması Ve İzlenmesi
 • Kurulum, Destek Ve İş Geliştirme Hizmet Paket İçeriklerimiz İle Avrupa Süreçlerine Hâkimiyetle Birlikte Şirketinize Yön Verebilme,
 • Ticari Faaliyet Boyunca Güvenilir Tek Muhatap,
 • Düşük Maliyetlerle Daha Verimli Ve Daha Güçlü Şekilde Piyasaya Giriş,
 • Pazarlama Süreç Yönetimi Destekli Son Müşteriye Ulaşabilme,
 • Hızlı Uyumlanma İle Birlikte, Hızlı Hareket Kabiliyeti Ve Entegrasyon,
 • Uluslararası Pazarda Tanınırlık Sahibi Olan Bir Kuruluş İle Hareket Etmek,
 • Öğrenilmiş / Bilinen Yöntemler İle Hareket Edebilmek,
 • Sürdürülebilir, Uygulanabilir Geniş Portal Ağında Yer Edinerek Altyapısı Oturmuş, Dijitalize Uluslararası EBTTE Portal Aracılığıyla Pazarda Kolayca Yer Edinebilmek,
 • Avrupa ve Türkiye Teşviklerine Dair Yönlendirmeler.